NX 2025 3 Voorpagina

De nieuwe Narthex

Komende week verschijnt de nieuwe Narthex. Het thema is Samenleven met de ander. Hoofdredacteur Gemme Burger kenmerkt het thema in zijn redactioneel als:

“Makkelijk is het niet, maar wat is het toch ontzettend waardevol als er een echt gesprek mogelijk is met de ander. Niet met als doel om uiteindelijk dezelfde mening te hebben, nee, maar zoals de filosoof Levinas zegt: “De ander te zien in anders zijn.”

In het nummer gaat hoogleraar Cok Bakker in op ‘De uitdagingen van interreligieus leren in een superdiverse context’. Taco Visser stelt de vraag of vorming niet een vaag begrip is en vindt het ’tijd voor verheldering’. Gijs Mushin van Gaans stelt de vraag: Hoe inclusief is dé boeddhistische sangha? Pieter Snel vertelt over vorming van studenten binnen de pabo. Justin Spoor schrijft over ‘normativiteit als wapen tegen individualisering’. Mirjam Italiaander levert een bijdrage over Taalgericht vakonderwijs in godsdienst- en levensbeschouwing (GL). Marion van Ham, bestuurslid van de VDLG, schrijft over de koers van de VDLG en hoe hierbij steeds geldt dat levensbeschouwing méér is dan burgerschapsvorming. Markus Altena Davidsen schrijft tot slot van de Narthex een update over Lervo met als titel: Vakinhoudelijke bekwaamheid van docenten GL.

Het nummer bevat de vaste rubriek Eerste Hulp Bij Onderwijs. Hierin legt deze keer docent George Stavorinus de vraag voor wat te doen met polariserende opmerkingen in de klas. In de nieuwe rubriek Werkvormen beschrijft Tim van der Zanden een eigen werkvorm (utopia) en een levensbeschouwelijke wandeling die werd ontwikkeld door Maaike Elfring-Witkam. Ook is er een viertal boekbesprekingen opgenomen in het nummer.

Bij elk nummer bieden we voor geïnteresseerden een artikel open access aan. Om de start van de nieuwe rubriek Werkvormen te vieren, is zowel deze rubriek als de rubriek EHBO gratis te lezen.

Werkvormenrubriek: Wij-vormen

Eerste Hulp Bij Onderwijs

 

Overig nieuws

Netwerk lerarenopleiders LG pabo

Boekbespreking: Leren van je leven

Een geslaagde eerste Lerarendag Digitale en AI-geletterdheid

Studiedag 2026: een dag vol inspiratie over gewoon goed LG onderwijs

Deborah de Koning wint Paul Boersma award

Met leerlingen werken aan een levensvisieboek

Doe mee: We sluiten het jaar af met een online pubquiz

Vergezel ons bij een korte retraite

Peiling interesse in herdruk handboek vakdidactiek

Krachten bundelen in lesmateriaal

Religie is vloeibaar

De kunst van LG

Publicaties

Activiteiten

Bijdragen aan de nieuwe kerndoelen

Eid al-Fitr

Programma studiedag 2026

De nieuwe Narthex: Nieuwe religiositeit

Wat is zingeving volgens jou?

Pasen in de klas